2019 Will Eisner Comic Industry Award Nominees

Best Short Story
  • “Get Naked in Barcelona,” by Steven T. Seagle and Emei Olivia Burell, in Get Naked (Image)
  • “The Ghastlygun Tinies,” by Matt Cohen and Marc Palm, in MAD magazine #4 (DC)
  • "Here I Am," by Shaun Tan, in I Feel Machine (SelfMadeHero)
  • “Life During Interesting Times,” by Mike Dawson (The Nib), https://thenib.com/greatest-generation-interesting-times
  • “Supply Chains,” by Peter and Maria Hoey, in Coin-Op #7 (Coin-Op Books)
  • “The Talk of the Saints,” by Tom King and Jason Fabok, in Swamp Thing Winter Special (DC)

Best Single Issue/One-Shot
  • Beneath the Dead Oak Tree, by Emily Carroll (ShortBox)
  • Black Hammer: Cthu-Louise, by Jeff Lemire and Emi Lenox (Dark Horse)
  • No Better Words, by Carolyn Nowak (Silver Sprocket)
  • Peter Parker: The Spectacular Spider-Man #310, by Chip Zdarsky (Marvel)
  • The Terrible Elisabeth Dumn Against the Devils In Suits, by Arabson, translated by James Robinson (IHQ Studio/ Image)

Best Continuing Series
  • Batman, by Tom King et al. (DC)
  • Black Hammer: Age of Doom, by Jeff Lemire, Dean Ormston, and Rich Tommaso (Dark Horse)
  • Gasolina, by Sean Mackiewicz and Niko Walter (Skybound/Image)
  • Giant Days, by John Allison, Max Sarin, and Julaa Madrigal (BOOM! Box)
  • The Immortal Hulk, by Al Ewing, Joe Bennett, and Ruy José (Marvel)
  • Runaways, by Rainbow Rowell and Kris Anka (Marvel)

Best Limited Series
  • Batman: White Knight, by Sean Murphy (DC)
  • Eternity Girl, by Magdalene Visaggio and Sonny Liew (Vertigo/DC)
  • Exit Stage Left: The Snagglepuss Chronicles, by Mark Russell, Mike Feehan, and Mark Morales (DC)
  • Mister Miracle, by Tom King and Mitch Gerads (DC)
  • X-Men: Grand Design: Second Genesis, by Ed Piskor (Marvel)

Best New Series
  • Bitter Root, by David Walker, Chuck Brown, and Sanford Greene (Image)
  • Crowded, by Christopher Sebela, Ro Stein, and Ted Brandt (Image)
  • Gideon Falls, by Jeff Lemire and Andrea Sorrentino (Image)
  • Isola, by Brenden Fletcher and Karl Kerschl (Image)
  • Man-Eaters, by Chelsea Cain, Lia Miternique and Kate Niemczyk (Image)
  • Skyward, by Joe Henderson and Lee Garbett (Image)

Best Publication for Early Readers (up to age 8)
  • Johnny Boo and the Ice Cream Computer, by James Kochalka (Top Shelf/IDW)
  • Petals, by Gustavo Borges (KaBOOM!)
  • Peter & Ernesto: A Tale of Two Sloths, by Graham Annable (First Second)
  • This Is a Taco! By Andrew Cangelose and Josh Shipley (CubHouse/Lion Forge)
  • Tiger Vs. Nightmare, by Emily Tetri (First Second)

Best Publication for Kids (ages 9–12)
  • Aquicorn Cove, by Katie O'Neill (Oni)
  • Be Prepared, by Vera Brosgol (First Second)
  • The Cardboard Kingdom, by Chad Sell (Knopf/Random House Children’s Books)
  • Crush, by Svetlana Chmakova (JY/Yen Press)
  • The Divided Earth, by Faith Erin Hicks (First Second)

Best Publication for Teens (ages 13–17)
  • All Summer Long, by Hope Larson (Farrar Straus Giroux)
  • Gumballs, by Erin Nations (Top Shelf/IDW)
  • Middlewest, by Skottie Young and Jorge Corona (Image)
  • Norroway, Book 1: The Black Bull of Norroway, by Cat Seaton and Kit Seaton (Image)
  • The Prince and the Dressmaker, by Jen Wang (First Second)
  • Watersnakes, by Tony Sandoval, translated by Lucas Marangon (Magnetic/Lion Forge)

Best Humor Publication
  • Get Naked, by Steven T. Seagle et al. (Image)
  • Giant Days, by John Allison, Max Sarin, and Julia Madrigal (BOOM! Box)
  • MAD magazine, edited by Bill Morrison (DC)
  • A Perfect Failure: Fante Bukowski 3, by Noah Van Sciver (Fantagraphics)
  • Woman World, by Aminder Dhaliwal (Drawn & Quarterly)

Best Anthology
  • Femme Magnifique: 50 Magnificent Women Who Changed the World, edited by Shelly Bond (Black Crown/IDW)
  • Puerto Rico Strong, edited by Marco Lopez, Desiree Rodriguez, Hazel Newlevant, Derek Ruiz, and Neil Schwartz (Lion Forge)
  • Twisted Romance, edited by Alex de Campi (Image)
  • Where We Live: A Benefit for the Survivors in Las Vegas, edited by Will Dennis, curated by J. H. Williams III and Wendy Wright-Williams (Image)

Best Reality-Based Work
  • All the Answers: A Graphic Memoir, by Michael Kupperman (Gallery 13)
  • All the Sad Songs, by Summer Pierre (Retrofit/Big Planet)
  • Is This Guy For Real? The Unbelievable Andy Kaufman, by Box Brown (First Second)
  • Monk! by Youssef Daoudi (First Second)
  • One Dirty Tree, by Noah Van Sciver (Uncivilized Books)

Best Graphic Album—New
  • Bad Girls, by Alex de Campi and Victor Santos (Gallery 13)
  • Come Again, by Nate Powell (Top Shelf/IDW)
  • Green Lantern: Earth One Vol. 1, by Corinna Bechko and Gabriel Hardman (DC)
  • Homunculus, by Joe Sparrow (ShortBox)
  • My Heroes Have Always Been Junkies, by Ed Brubaker and Sean Phillips (Image)
  • Sabrina, by Nick Drnaso (Drawn & Quarterly)

Best Graphic Album—Reprint
  • Berlin, by Jason Lutes (Drawn & Quarterly)
  • Girl Town, by Carolyn Nowak (Top Shelf/IDW)
  • Upgrade Soul, by Ezra Claytan Daniels (Lion Forge)
  • The Vision hardcover, by Tom King, Gabriel Hernandez Walta, and Michael Walsh (Marvel)
  • Young Frances, by Hartley Lin (AdHouse Books)

Best Adaptation from Another Medium
  • Anne Frank’s Diary: The Graphic Adaptation, adapted by Ari Folman and David Polonsky (Pantheon)
  • “Frankenstein” by Mary Shelley, in Frankenstein: Junji Ito Story Collection, adapted by Junji Ito, translated by Jocelyne Allen (VIZ Media)
  • Out in the Open by Jesús Carraso, adapted by Javi Rey, translated by Lawrence Schimel (SelfMadeHero)
  • Speak: The Graphic Novel, by Laurie Halse Anderson and Emily Carroll (Farrar Straus Giroux)
  • To Build a Fire: Based on Jack London's Classic Story, by Chabouté (Gallery 13)

Best U.S. Edition of International Material
  • About Betty’s Boob, by Vero Cazot and Julie Rocheleau, translated by Edward Gauvin (Archaia/BOOM!)
  • Brazen: Rebel Ladies Who Rocked the World, by Pénélope Bagieu, translated by Montana Kane (First Second)
  • Herakles Book 1, by Edouard Cour, translated by Jeremy Melloul (Magnetic/Lion Forge)
  • Niourk, by Stefan Wul and Olivier Vatine, translated by Brandon Kander and Diana Schutz (Dark Horse)
  • A Sea of Love, by Wilfrid Lupano and Grégory Panaccione (Magnetic/Lion Forge)

Best U.S. Edition of International Material—Asia
  • Abara: Complete Deluxe Edition, by Tsutomu Nihei, translated by Sheldon Drzka (VIZ Media)
  • Dead Dead Demon’s Dededede Destruction, by Inio Asano, translated by John Werry (VIZ Media)
  • Laid-Back Camp, by Afro, translated by Amber Tamosaitis (Yen Press)
  • My Beijing: Four Stories of Everyday Wonder, by Nie Jun, translated by Edward Gauvin (Graphic Universe/Lerner)
  • Tokyo Tarareba Girls, by Akiko Higashimura (Kodansha)

Best Archival Collection/Project—Strips
  • Pogo, vol. 5: Out of This World At Home, by Walt Kelly, edited by Mark Evanier and Eric Reynolds (Fantagraphics)
  • Sky Masters of the Space Force: The Complete Sunday Strips in Color (1959–1960), by Jack Kirby, Wally Wood et al., edited by Ferran Delgado (Amigo Comics)
  • Star Wars: Classic Newspaper Strips, vol. 3, by Archie Goodwin and Al Williamson, edited by Dean Mullaney (Library of American Comics/IDW)
  • The Temple of Silence: Forgotten Words and Worlds of Herbert Crowley, by Justin Duerr (Beehive Books
  • Thimble Theatre and the Pre-Popeye Comics of E. C. Segar, edited by Peter Maresca (Sunday Press)

Best Archival Collection/Project—Comic Books
  • Action Comics: 80 Years of Superman Deluxe Edition, edited by Paul Levitz (DC)
  • Bill Sienkiewicz’s Mutants and Moon Knights… And Assassins... Artifact Edition, edited by Scott Dunbier (IDW)
  • Dirty Plotte: The Complete Julie Doucet (Drawn & Quarterly)
  • Madman Quarter Century Shindig, by Mike Allred, edited by Chris Ryall (IDW)
  • Terry Moore’s Strangers in Paradise Gallery Edition, edited by Bob Chapman, Joseph Melchior, and Terry Moore (Abstract Studio/Graphitti Designs)
  • Will Eisner’s A Contract with God: Curator’s Collection, edited by John Lind (Kitchen Sink/Dark Horse)

Best Writer
  • Alex de Campi, Bad Girls (Gallery 13); Twisted Romance (Image)
  • Tom King, Batman, Mister Miracle, Heroes in Crisis, Swamp Thing Winter Special (DC)
  • Jeff Lemire, Black Hammer: Age of Doom, Doctor Star & the Kingdom of Lost Tomorrows, Quantum Age (Dark Horse); Descender, Gideon Falls, Royal City (Image)
  • Mark Russell, Exit Stage Left: The Snagglepuss Chronicles, Green Lantern/Huckleberry Hound, Lex Luthor/Porky Pig (DC); Lone Ranger (Dynamite)
  • Kelly Thompson, Nancy Drew (Dynamite); Hawkeye, Jessica Jones, Mr. & Mrs. X, Rogue & Gambit, Uncanny X-Men, West Coast Avengers (Marvel)
  • Chip Zdarsky, Peter Parker: The Spectacular Spider-Man, Marvel Two-in-One (Marvel)

Best Writer/Artist
  • Sophie Campbell, Wet Moon (Oni)
  • Nick Drnaso, Sabrina (Drawn & Quarterly)
  • David Lapham, Lodger (Black Crown/IDW); Stray Bullets (Image)
  • Nate Powell, Come Again (Top Shelf/IDW)
  • Tony Sandoval, Watersnakes (Magnetic/Lion Forge)
  • Jen Wang, The Prince and the Dressmaker (First Second)

Best Penciller/Inker or Penciller/Inker Team
  • Matías Bergara, Coda (BOOM!)
  • Mitch Gerads, Mister Miracle (DC)
  • Karl Kerschl, Isola (Image)
  • Sonny Liew, Eternity Girl (Vertigo/DC)
  • Sean Phillips, Kill or Be Killed, My Heroes Have Always Been Junkies (Image)
  • Yanick Paquette, Wonder Woman Earth One, vol. 2 (DC)

Best Painter/Multimedia Artist (interior art)
  • Lee Bermejo, Batman: Damned (DC)
  • Carita Lupatelli, Izuna Book 2 (Humanoids)
  • Dustin Nguyen, Descender (Image)
  • Gregory Panaccione, A Sea of Love (Magnetic/Lion Forge)
  • Tony Sandoval, Watersnakes (Magnetic/Lion Forge)

Best Cover Artist (for multiple covers)
  • Jen Bartel, Blackbird (Image); Submerged (Vault)
  • Nick Derington, Mister Miracle (DC)
  • Karl Kerschl, Isola (Image)
  • Joshua Middleton, Batgirl and Aquaman variants (DC)
  • Julian Tedesco, Hawkeye, Life of Captain Marvel (Marvel)

Best Coloring
  • Jordie Bellaire, Batgirl, Batman (DC); The Divided Earth (First Second); Days of Hate, Dead Hand, Head Lopper, Redlands (Image); Shuri, Doctor Strange (Marvel)
  • Tamra Bonvillain, Alien 3 (Dark Horse); Batman, Doom Patrol (DC); Moon Girl and Devil Dinosaur, Multiple Man (Marvel)
  • Nathan Fairbairn, Batman, Batgirl, Birds of Prey, Wonder Woman Earth One, vol. 2 (DC); Die!Die!Die! (Image)
  • Matt Hollingsworth, Batman: White Knight (DC): Seven to Eternity, Wytches (Image)
  • Matt Wilson, Black Cloud, Paper Girls, The Wicked + The Divine (Image); The Mighty Thor, Runaways (Marvel)

Best Lettering
  • David Aja, Seeds (Berger Books/Dark Horse)
  • Jim Campbell, Breathless, Calexit, Gravetrancers, Snap Flash Hustle, Survival Fetish, The Wilds (Black Mask); Abbott, Alice: Dream to Dream, Black Badge, Clueless, Coda, Fence, Firefly, Giant Days, Grass Kings, Lumberjanes: The Infernal Compass, Low Road West, Sparrowhawk (BOOM); Angelic (Image); Wasted Space (Vault)
  • Alex de Campi, Bad Girls (Gallery 13); Twisted Romance (Image)
  • Jared Fletcher, Batman: Damned (DC); The Gravediggers Union, Moonshine, Paper Girls, Southern Bastards (Image)
  • Todd Klein— Black Hammer: Age of Doom, Neil Gaiman’s A Study in Emerald (Dark Horse); Batman: White Night (DC); Eternity Girl, Books of Magic (Vertigo/DC); The League of Extraordinary Gentlemen: The Tempest (Top Shelf/IDW)

Best Comics-Related Periodical/Journalism
  • Back Issue, edited by Michael Eury (TwoMorrows)
  • The Columbus Scribbler, edited by Brian Canini, Jack Wallace, Steve Steiner, and Derek Baxter columbusscribbler.com
  • Comicosity, edited by Aaron Long and Matt Santori,  www.comicosity.com
  • LAAB Magazine #0: Dark Matter, edited by Ronald Wimberley and Josh O’Neill (Beehive Books)
  • PanelxPanel magazine, edited by Hassan Otsmane-Elhaou, panelxpanel.com

Best Comics-Related Book
  • Comic Book Implosion: An Oral History of DC Comics Circa 1978, by Keith Dallas and John Wells (TwoMorrows)
  • Drawn to Purpose: American Women Illustrators and Cartoonists, by Martha H. Kennedy (University Press of Mississippi)
  • The League of Regrettable Sidekicks, by Jon Morris (Quirk Books)
  • Mike Grell: Life Is Drawing Without an Eraser, by Dewey Cassell with Jeff Messer (TwoMorrows)
  • Yoshitaka Amano: The Illustrated Biography—Beyond the Fantasy, by Florent Gorges, translated by Laure Dupont and Annie Gullion (Dark Horse)

Best Academic/Scholarly Work
  • Between Pen and Pixel: Comics, Materiality, and the Book of the Future, by Aaron Kashtan (Ohio State University Press)
  • Breaking the Frames: Populism and Prestige in Comics Studies, by Marc Singer (University of Texas Press)
  • The Goat-Getters: Jack Johnson, the Fight of the Century, and How a Bunch of Raucous Cartoonists Reinvented Comics, by Eddie Campbell (Library of American Comics/IDW/Ohio State University Press)
  • Incorrigibles and Innocents, Constructing Childhood and Citizenship in Progressive Era Comics, by Lara Saguisag (Rutgers University Press)
  • Sweet Little C*nt: The Graphic Work of Julie Doucet, by Anne Elizabeth Moore (Uncivilized Books)

Best Publication Design
  • A Sea of Love, designed by Wilfrid Lupano, Grégory Panaccione, and Mike Kennedy (Magnetic/Lion Forge)
  • The Stan Lee Story Collector’s Edition, designed by Josh Baker (Taschen)
  • The Temple of Silence: Forgotten Worlds of Herbert Crowley, designed by Paul Kepple and Max Vandenberg (Beehive Books)
  • Terry Moore’s Strangers in Paradise Gallery Edition, designed by Josh Beatman/Brainchild Studios/NYC, (Abstract Studio/Graphitti Designs)
  • Will Eisner’s A Contract with God: Curator’s Collection, designed by John Lind (Kitchen Sink/Dark Horse)

Best Digital Comic

Best Webcomic