2010-Present

2010 Eisner Awards (for works published in 2009)
  • Best Short Story: “Urgent Request,” by Gene Luen Yang and Derek Kirk Kim, in The Eternal Smile (First Second)
  • Best Single Issue (or One-Shot): Captain America #601: “Red, White, and Blue-Blood,” by Ed Brubaker and Gene Colan (Marvel)
  • Best Continuing Series: The Walking Dead, by Robert Kirkman and Charles Adlard (Image)
  • Best Limited Series or Story Arc: The Wonderful Wizard of Oz, by Eric Shanower and Skottie Young (Marvel)
  • Best New Series: Chew, by John Layman and Rob Guillory (Image)
  • Best Publication for Kids: The Wonderful Wizard of Oz hc, by L. Frank Baum, Eric Shanower, and Skottie Young (Marvel)
  • Best Publication for Teens: Beasts of Burden, by Evan Dorkin and Jill Thompson (Dark Horse)
  • Best Humor Publication: Scott Pilgrim vol. 5: Scott Pilgrim vs. the Universe, by Bryan Lee O’Malley (Oni)
  • Best Anthology: Popgun vol. 3, edited by Mark Andrew Smith, D. J. Kirkbride, and Joe Keatinge (Image)
  • Best Digital Comic: Sin Titulo, by Cameron Stewart, www.sintitulocomic.com/
  • Best Reality-Based Work: A Drifting Life, by Yoshihiro Tatsumi (Drawn & Quarterly)
  • Best Adaptation from Another Work: Richard Stark’s Parker: The Hunter, adapted by Darwyn Cooke (IDW)
  • Best Graphic Album–New: Asterios Polyp, by David Mazzucchelli (Pantheon)
  • Best Graphic Album­–Reprint: Absolute Justice, by Alex Ross, Jim Krueger, and Doug Braithewaite (DC)
  • Best Archival Collection/Project—Strips: Bloom County: The Complete Library, vol. 1, by Berkeley Breathed, edited by Scott Dunbier (IDW)
  • Best Archival Collection/Project–Comic Books: The Rocketeer: The Complete Adventures deluxe edition, by Dave Stevens, edited by Scott Dunbier (IDW)
  • Best U.S. Edition of International Material: The Photographer, by Emmanuel Guibert, Didier Lefèvre, and Frédéric Lemerier (First Second)
  • Best U.S. Edition of International Material–Asia: A Drifting Life, by Yoshihiro Tatsumi (Drawn & Quarterly)
  • Best Writer: Ed Brubaker, Captain America, Daredevil, Marvels Project (Marvel) Criminal, Incognito (Marvel Icon)
  • Best Writer/Artist: David Mazzucchelli, Asterios Polyp (Pantheon)
  • Best Writer/Artist–Nonfiction: Joe Sacco, Footnotes in Gaza (Metropolitan/Holt)
  • Best Penciller/Inker or Penciller/Inker Team: J. H. Williams III, Detective Comics (DC)
  • Best Painter/Multimedia Artist: Jill Thompson, Beasts of Burden (Dark Horse); Magic Trixie and the Dragon (HarperCollins Children’s Books)
  • Best Cover Artist: J. H. Williams III, Detective Comics (DC)
  • Best Coloring: Dave Stewart, Abe Sapien, BPRD, The Goon, Hellboy, Solomon Kane, Umbrella Academy, Zero Killer (Dark Horse); Detective Comics (DC); Luna Park (Vertigo)
  • Best Lettering: David Mazzucchelli, Asterios Polyp (Pantheon)
  • Best Comics-Related Periodical/Journalism: The Comics Reporter, produced by Tom Spurgeon, www.comicsreporter.com
  • Best Comics-Related Book: The Art of Harvey Kurtzman: The Mad Genius of Comics, by Denis Kitchen and Paul Buhle (Abrams ComicArts)
  • Best Publication Design: Absolute Justice, designed by Curtis King and Josh Beatman (DC)
  • Hall of Fame: Steve Gerber, Dick Giordano, Burne Hogarth Michael Kaluta,, Bob Montana, Mort Weisinger
2011 Eisner Awards (for works published in 2010)
  • Best Short Story: “Post Mortem,” by Greg Rucka and Michael Lark, in I Am an Avenger #2 (Marvel)
  • Best Single Issue (or One-Shot): Hellboy: Double Feature of Evil, by Mike Mignola and Richard Corben (Dark Horse)
  • Best Continuing Series: Chew, by John Layman and Rob Guillory (Image)
  • Best Limited Series: Daytripper, by Fábio Moon and Gabriel Bá (Vertigo/DC)
  • Best New Series: American Vampire, by Scott Snyder, Stephen King, and Rafael Albuquerque (Vertigo/DC)
  • Best Publication for Kids: Tiny Titans, by Art Baltazar and Franco (DC)
  • Best Publication for Teens: Smile, by Raina Telgemeier (Scholastic Graphix)
  • Best Humor Publication: I Thought You Would Be Funnier, by Shannon Wheeler (BOOM!)
  • Best Anthology: Mouse Guard: Legends of the Guard, edited by Paul Morrissey and David Petersen (Archaia)
  • Best Digital Comic: Abominable Charles Christopher, by Karl Kerschl, www.abominable.cc
  • Best Reality-Based Work: It Was the War of the Trenches, by Jacques Tardi (Fantagraphics)
  • Best Graphic Album–New (tie): Return of the Dapper Men, by Jim McCann and Janet Lee (Archaia) andWilson, by Daniel Clowes (Drawn & Quarterly)
  • Best Graphic Album–Reprint: Wednesday Comics, edited by Mark Chiarello (DC)
  • Best Adaptation from Another Work: The Marvelous Land of Oz, by L. Frank Baum, adapted by Eric Shanower and Skottie Young (Marvel)
  • Best Archival Collection/Project–Strips: Archie: The Complete Daily Newspaper Strips, 1946–1948, by Bob Montana, edited by Greg Goldstein (IDW)
  • Best Archival Collection/Project–Comic Books: Dave Stevens’ The Rocketeer Artist’s Edition, edited by Scott Dunbier (IDW)
  • Best U.S. Edition of International Material: It Was the War of the Trenches, by Jacques Tardi (Fantagraphics)
  • Best U.S. Edition of International Material–Asia: Naoki Urasawa’s 20th Century Boys, by Naoki Urasawa (VIZ Media)
  • Best Writer: Joe Hill, Locke & Key (IDW)
  • Best Writer/Artist: Darwyn Cooke, Richard Stark’s Parker: The Outfit (IDW)
  • Best Penciller/Inker or Penciller/Inker Team: Skottie Young, The Marvelous Land of Oz (Marvel)
  • Best Painter/Multimedia Artist (interior art): Juanjo Guarnido, Blacksad (Dark Horse)
  • Best Cover Artist: Mike Mignola, Hellboy, Baltimore: The Plague Ships (Dark Horse)
  • Best Coloring: Dave Stewart, Hellboy, BPRD, Baltimore, Let Me In (Dark Horse); Detective Comics (DC); Neil Young’s Greendale, Daytripper, Joe the Barbarian (Vertigo/DC)
  • Best Lettering: Todd Klein, Fables, The Unwritten, Joe the Barbarian, iZombie (Vertigo/DC); Tom Strong and the Robots of Doom (WildStorm/DC); SHIELD (Marvel); Driver for the Dead (Radical)
  • Best Comics-Related Periodical/Journalism: ComicBookResources, produced by Jonah Weiland, www.comicbookresources.com
  • Best Comics-Related Book: 75 Years of DC Comics: The Art of Modern Mythmaking, by Paul Levitz (TASCHEN)
  • Best Publication Design: Dave Stevens’ The Rocketeer Artist’s Edition, designed by Randall Dahlk (IDW)
  • Hall of Fame: Ernie Bushmiller, Mort Drucker, Jack Jackson, Martin Nodell, Harvey Pekar, Roy Thomas, Lynd Ward, Marv Wolfman
2012 Eisner Awards (for works published in 2011)
  • Best Short Story: “The Seventh,” by Darwyn Cooke, in Richard Stark’s Parker: The Martini Edition (IDW)
  • Best Single Issue (or One-Shot): Daredevil #7, by Mark Waid, Paolo Rivera, and Joe Rivera (Marvel)
  • Best Continuing Series: Daredevil, by Mark Waid, Marcos Martin, Paolo Rivera, and Joe Rivera (Marvel)
  • Best Limited Series: Criminal: The Last of the Innocent, by Ed Brubaker and Sean Phillips (Marvel Icon)
  • Best Publication for Early Readers (up to age 7): Dragon Puncher Island, by James Kochalka (Top Shelf)
  • Best Publication for Kids (ages 8–12): Snarked, by Roger Langridge (kaboom!)
  • Best Publication for Young Adults (Ages 12–17): Anya’s Ghost, by Vera Brosgol (First Second)
  • Best Anthology: Dark Horse Presents, edited by Mike Richardson (Dark Horse)
  • Best Humor Publication: Milk & Cheese: Dairy Products Gone Bad, by Evan Dorkin (Dark Horse Books)
  • Best Digital Comic: Battlepug, by Mike Norton, www.battlepug.com
  • Best Reality-Based Work: Green River Killer: A True Detective Story, by Jeff Jensen and Jonathan Case (Dark Horse Books)
  • Best Graphic Album–New: Jim Henson’s Tale of Sand, adapted by Ramón K. Pérez (Archaia)
  • Best Graphic Album–Reprint: Richard Stark’s Parker: The Martini Edition, by Darwyn Cooke (IDW)
  • Best Archival Collection/Project–Comic Strips: Walt Disney’s Mickey Mouse vols. 1-2, by Floyd Gottfredson, edited by David Gerstein and Gary Groth (Fantagraphics)
  • Best Archival Collection/Project–Comic Books: Walt Simonson’s The Mighty Thor Artist’s Edition (IDW)
  • Best U.S. Edition of International Material: The Manara Library, vol. 1: Indian Summer and Other Stories, by Milo Manara with Hugo Pratt (Dark Horse Books)
  • Best U.S. Edition of International Material–Asia: Onward Towards Our Noble Deaths, by Shigeru Mizuki (Drawn & Quarterly)
  • Best Writer: Mark Waid, Irredeemable, Incorruptible (BOOM!); Daredevil (Marvel)
  • Best Writer/Artist: Craig Thompson, Habibi (Pantheon)
  • Best Penciller/Inker or Penciller/Inker Team: Ramón K. Pérez, Jim Henson’s Tale of Sand (Archaia)
  • Best Cover Artist: Francesco Francavilla, Black Panther (Marvel); Lone Ranger, Lone Ranger/Zorro, Dark Shadows, Warlord of Mars (Dynamite); Archie Meets Kiss (Archie)
  • Best Coloring: Laura Allred, iZombie (Vertigo/DC); Madman All-New Giant-Size Super-Ginchy Special (Image)
  • Best Lettering: Stan Sakai, Usagi Yojimbo (Dark Horse)
  • Best Comics-Related Journalism: The Comics Reporter, produced by Tom Spurgeon, www.comicsreporter.com
  • Best Educational/Academic Work (tie): Cartooning: Philosophy & Practice, by Ivan Brunetti (Yale University Press) and Hand of Fire: The Comics Art of Jack Kirby, by Charles Hatfield (University Press of Mississippi)
  • Best Comics-Related Book: MetaMaus, by Art Spiegelman (Pantheon)
  • Best Publication Design: Jim Henson’s Tale of Sand, designed by Eric Skillman (Archaia)
  • Hall of Fame: Bill Blackbeard, Richard Corben, Rudolf Dirks, Harry Lucey, Katsuhiro Otomo, Gilbert Shelton
2013 Eisner Awards (for works published in 2012)
  • Best Short Story: “Moon 1969: The True Story of the 1969 Moon Launch,” by Michael Kupperman, in Tales Designed to Thrizzle #8 (Fantagraphics)
  • Best Single Issue (or One-Shot): The Mire, by Becky Cloonan (self-published)
  • Best Continuing Series: Saga, by Brian K. Vaughan and Fiona Staples (Image)
  • Best New Series: Saga, by Brian K. Vaughan and Fiona Staples (Image)
  • Best Publication for Early Readers (up to age 7): Babymouse for President, by Jennifer L. Holm and Matthew Holm (Random House)
  • Best Publication for Kids (ages 8–12): Adventure Time, by Ryan North, Shelli Paroline, and Braden Lamb (kaboom!)
  • Best Publication for Teens (ages 13–17): A Wrinkle in Time, by Madeleine L’Engle, adapted by Hope Larson (FSG)
  • Best Humor Publication: Darth Vader and Son, by Jeffrey Brown (Chronicle)
  • Best Digital Comic: Bandette, by Paul Tobin and Colleen Coover (Monkeybrain)
  • Best Anthology: Dark Horse Presents, edited by Mike Richardson (Dark Horse)
  • Best Reality-Based Work (tie): Annie Sullivan and the Trials of Helen Keller, by Joseph Lambert (Center for Cartoon Studies/Disney Hyperion); The Carter Family: Don’t Forget This Song, by Frank M. Young and David Lasky (Abrams ComicArts)
  • Best Graphic Album—New: Building Stories, by Chris Ware (Pantheon)
  • Best Adaptation from Another Medium: Richard Stark’s Parker: The Score, adapted by Darwyn Cooke (IDW)
  • Best Graphic Album—Reprint: King City, by Brandon Graham (TokyoPop/Image)
  • Best Archival Collection/Project—Strips: Pogo, vol. 2: Bona Fide Balderdash, by Walt Kelly, edited by Carolyn Kelly and Kim Thompson (Fantagraphics)
  • Best Archival Collection/Project—Comic Books: David Mazzucchelli’s Daredevil Born Again: Artist’s Edition, edited by Scott Dunbier (IDW)
  • Best U.S. Edition of International Material: Blacksad: Silent Hell, by Juan Diaz Canales and Juanjo Guarnido (Dark Horse)
  • Best U.S. Edition of International Material—Asia: Naoki Urasawa’s 20th Century Boys, by Naoki Urasawa (VIZ Media)
  • Best Writer: Brian K. Vaughan, Saga (Image)
  • Best Writer/Artist: Chris Ware, Building Stories (Pantheon)
  • Best Penciler/Inker (tie): David Aja, Hawkeye (Marvel), Chris Samnee, Daredevil (Marvel); Rocketeer: Cargo of Doom (IDW)
  • Best Painter/Multimedia Artist (interior art): Juanjo Guarnido, Blacksad (Dark Horse)
  • Best Cover Artist: David Aja, Hawkeye (Marvel)
  • Best Coloring: Dave Stewart, Batwoman (DC); Fatale (Image); BPRD, Conan the Barbarian, Hellboy in Hell, Lobster Johnson, The Massive (Dark Horse)
  • Best Lettering: Chris Ware, Building Stories (Pantheon)
  • Best Comics-Related Periodical/Journalism: The Comics Reporter, edited by Tom Spurgeon, www.comicsreporter.com
  • Best Comics-Related Book: Marvel Comics: The Untold Story, by Sean Howe (HarperCollins)
  • Best Educational/Academic Work: Lynda Barry: Girlhood Through the Looking Glass, by Susan E. Kirtley (University Press of Mississippi)
  • Best Publication Design: Building Stories, designed by Chris Ware (Pantheon) Hall of Fame: Lee Falk, Al Jaffee, Mort Meskin, Trina Robbins, Spain Rodriguez, Joe Sinnott
  • Russ Manning Promising Newcomer Award: Russel Roehling
  • Bob Clampett Humanitarian Award: Chris Sparks and Team Cul deSac
  • Bill Finger Excellence in Comic Book Writing Award: Steve Gerber, Don Rosa
  • Will Eisner Spirit of Comics Retailer Award: Challengers Comics + Conversation, Chicago, IL

2014 Eisner Awards (for work published in 2013)
  • Best Short Story: “Untitled,” by Gilbert Hernandez, in Love and Rockets: New Stories #6 (Fantagraphics)
  • Best Single Issue: Hawkeye #11: “Pizza Is My Business,” by Matt Fraction and David Aja (Marvel)
  • Best Continuing Series: Saga, by Brian K. Vaughan and Fiona Staples (Image)
  • Best Limited Series: The Wake, by Scott Snyder and Sean Murphy (Vertigo/DC)
  • Best New Series: Sex Criminals, by Matt Fraction and Chip Zdarsky (Image)
  • Best Publication for Early Readers (up to age 7): Itty Bitty Hellboy, by Art Baltazar and Franco (Dark Horse)
  • Best Publication for Kids (ages 8–12): The Adventures of Superhero Girl, by Faith Erin Hicks (Dark Horse)
  • Best Publication for Teens (ages 13–17): Battling Boy, by Paul Pope (First Second)
  • Best Humor Publication: Vader’s Little Princess, by Jeffrey Brown (Chronicle)
  • Best Anthology: Dark Horse Presents, edited by Mike Richardson (Dark Horse)
  • Best Digital/Webcomic: The Oatmeal by Matthew Inman, http://theoatmeal.com
  • Best Reality-Based Work: The Fifth Beatle: The Brian Epstein Story, by Vivek J. Tiwary, Andrew C. Robinson, and Kyle Baker (M Press/Dark Horse)
  • Best Graphic Album—New: The Property, by Rutu Modan (Drawn & Quarterly)
  • Best Adaptation from Another Medium: Richard Stark’s Parker: Slayground, by Donald Westlake, adapted by Darwyn Cooke (IDW)
  • Best Graphic Album—Reprint: RASL, by Jeff Smith (Cartoon Books)
  • Best Archival Collection/Project—Strips: Tarzan: The Complete Russ Manning Newspaper Strips, vol. 1, edited by Dean Mullaney (LOAC/IDW)
  • Best Archival Collection/Project—Comic Books: Will Eisner’s The Spirit Artist’s Edition, edited by Scott Dunbier (IDW)
  • Best U.S. Edition of International Material: Goddam This War! by Jacques Tardi and Jean-Pierre Verney (Fantagraphics)
  • Best U.S. Edition of International Material—Asia: The Mysterious Underground Men, by Osamu Tezuka (PictureBox)
  • Best Writer: Brian K. Vaughan, Saga (Image)
  • Best Writer/Artist: Jaime Hernandez, Love and Rockets New Stories #6 (Fantagraphics)
  • Best Penciller/Inker or Penciller/Inker Team: Sean Murphy, The Wake (DC/Vertigo)
  • Best Painter/Multimedia Artist: Fiona Staples, Saga (Image)
  • Best Cover Artist: David Aja, Hawkeye (Marvel)
  • Best Coloring: Jordie Bellaire, The Manhattan Projects, Nowhere Men, Pretty Deadly, Zero (Image); The Massive (Dark Horse); Tom Strong (DC); X-Files Season 10 (IDW); Captain Marvel, Journey into Mystery (Marvel); Numbercruncher (Titan); Quantum and Woody (Valiant)
  • Best Lettering: Darwyn Cooke, Richard Stark’s Parker: Slayground (IDW)
  • Best Comics-Related Periodical/Journalism: Comic Book Resources, produced by Jonah Weiland, www.comicbookresources.com
  • Best Comics-Related Book: Genius, Illustrated: The Life and Art of Alex Toth, by Dean Mullaney and Bruce Canwell (LOAC/IDW)
  • Best Scholarly/Academic Work: Black Comics: Politics of Race and Representation, edited by Sheena C. Howard and Ronald L. Jackson II (Bloomsbury)
  • Best Publication Design: Genius, Illustrated: The Life and Art of Alex Toth, designed by Dean Mullaney (LOAC/IDW)
  • Hall of Fame: Orrin C. Evans, Irwin Hasen, Hayao Miyazaki, Sheldon Moldoff, Alan Moore, Dennis O’Neil, Bernie Wrightson
  • Russ Manning Promising Newcomer Award: Aaron Conley
  • Bob Clampett Humanitarian Award: Joe Field
  • Bill Finger Award for Excellence in Comics Writing: Robert Kanigher, Bill Mantlo, Jack Mendelsohn
  • Will Eisner Spirit of Comics Retailer Award: Legend Comics & Coffee (Omaha, Nebraska), and All Star Comics (Melbourne, Australia)
2015 Eisner Awards (for work published in 2014)
  • Best Short Story: “When the Darkness Presses,” by Emily Carroll, emcarroll.com/comics/darkness/
  • Best Single Issue (or One-Shot): Beasts of Burden: Hunters and Gatherers, by Evan Dorkin & Jill Thompson (Dark Horse)
  • Best Continuing Series: Saga, by Brian K. Vaughan & Fiona Staples (Image)
  • Best Limited Series: Little Nemo: Return to Slumberland, by Eric Shanower & Gabriel Rodriguez (IDW)
  • Best New Series: Lumberjanes, by Shannon Watters, Grace Ellis, Noelle Stevenson, & Brooke A. Allen (BOOM! Box)
  • Best Publication for Early Readers (up to age 7): The Zoo Box, by Ariel Cohn & Aron Nels Steinke (First Second)
  • Best Publication for Kids (ages 8-12): El Deafo, by Cece Bell (Amulet/Abrams)
  • Best Publication for Teens (ages 13-17): Lumberjanes, by Shannon Watters, Grace Ellis, Noelle Stevenson, & Brooke A. Allen (BOOM! Box)
  • Best Humor Publication: The Complete Cul de Sac, by Richard Thompson (Andrews McMeel)
  • Best Digital/Web Comic: The Private Eye by Brian Vaughan & Marcos Martin, panelsyndicate.com/
  • Best Anthology: Little Nemo: Dream Another Dream, edited by Josh O’Neill, Andrew Carl, & Chris Stevens (Locust Moon)
  • Best Reality-Based Work: Hip Hop Family Tree, vol. 2, by Ed Piskor (Fantagraphics)
  • Best Graphic Album—New: This One Summer, by Mariko Tamaki & Jillian Tamaki (First Second)
  • Best Graphic Album—Reprint: Through the Woods , by Emily Carroll (McElderry Books)
  • Best Archival Collection/Project—Strips (at least 20 Years Old): Winsor McCay’s Complete Little Nemo, edited by Alexander Braun (TASCHEN)
  • Best Archival Collection/Project—Comic Books (at least 20 Years Old): Steranko Nick Fury Agent of S.H.I.E.L.D. Artist’s Edition, edited by Scott Dunbier (IDW)
  • Best U.S. Edition of International Material: Blacksad: Amarillo, by Juan Díaz Canales & Juanjo Guarnido (Dark Horse)
  • Best U.S. Edition of International Material—Asia: Showa 1939–1944 and Showa 1944–1953: A History of Japan, by Shigeru Mizuki (Drawn & Quarterly)
  • Best Writer: Gene Luen Yang, Avatar: The Last Airbender (Dark Horse); The Shadow Hero (First Second)
  • Best Writer/Artist: Raina Telgemeier, Sisters (Graphix/Scholastic)
  • Best Penciller/Inker: Fiona Staples, Saga (Image)
  • Best Painter/Multimedia Artist (interior art): J. H. Williams III, The Sandman: Overture (Vertigo/DC)
  • Best Cover Artist: Darwyn Cooke, DC Comics Darwyn Cooke Month Variant Covers (DC)
  • Best Coloring: Dave Stewart, Hellboy in Hell, BPRD, Abe Sapien, Baltimore, Lobster Johnson, Witchfinder, Shaolin Cowboy, Aliens: Fire and Stone, DHP (Dark Horse)
  • Best Lettering: Stan Sakai, Usagi Yojimbo: Senso, Usagi Yojimbo Color Special: The Artist (Dark Horse)
  • Best Comics-Related Periodical/Journalism: Comics Alliance, edited by Andy Khouri, Caleb Goellner, Andrew Wheeler, & Joe Hughes, www.comicsalliance.com
  • Best Comics-Related Book: Genius Animated: The Cartoon Art of Alex Toth, vol. 3, by Dean Mullaney & Bruce Canwell (IDW/LOAC)
  • Best Scholarly/Academic Work: Graphic Details: Jewish Women’s Confessional Comics in Essays and Interviews, edited by Sarah Lightman (McFarland)
  • Best Publication Design: Little Nemo: Dream Another Dream, designed by Jim Rugg (Locust Moon)
  • Hall of Fame: Judges’ Choices: Marge (Marjorie Henderson Buell), Bill Woggon • Elected: John Byrne, Chris Claremont, Denis Kitchen, Frank Miller
  • Bob Clampett Humanitarian Award: Bill & Kayre Morrison
  • Russ Manning Promising Newcomer Award: (TIE) Jorge Corona and Greg Smallwood
  • Bill Finger Award for Excellence in Comics Writing: Don McGregor, John Stanley
  • Will Eisner Spirit of Comics Retailer Award: Packrat Comics, Hilliard, Ohio, owned by Jamie Colegrove and Teresa Colegrove
2016 Eisner Awards (for works published in 2015)
  • Best Short Story: “Killing and Dying,” by Adrian Tomine, in Optic Nerve #14 (Drawn Quarterly)
  • Best Single Issue/One-Shot: Silver Surfer #11: “Never After,” by Dan Slott and Michael Allred (Marvel)
  • Best Continuing Series: Southern Bastards, by Jason Aaron and Jason Latour (Image)
  • Best Limited Series: The Fade Out, by Ed Brubaker and Sean Phillips (Image)
  • Best New Series: Paper Girls, by Brian K. Vaughan and Cliff Chiang (Image)
  • Best Publication for Early Readers (up to age 8): Little Robot, by Ben Hatke (First Second)
  • Best Publication for Kids (ages 9-12): Over the Garden Wall, by Pat McHale, Amalia Levari, and Jim Campbell (BOOM! Studios/KaBOOM!)
  • Best Publication for Teens (ages 13-17): SuperMutant Magic Academy, by Jillian Tamaki (Drawn & Quarterly)
  • Best Humor Publication: Step Aside, Pops: A Hark! A Vagrant Collection, by Kate Beaton (Drawn & Quarterly)
  • Best Digital/Webcomic: Bandette, by Paul Tobin and Colleen Coover (Monkeybrain/comiXology)
  • Best Anthology: Drawn & Quarterly, Twenty-Five Years of Contemporary, Cartooning, Comics, and Graphic Novels, edited by Tom Devlin (Drawn & Quarterly)
  • Best Reality-Based Work: March: Book Two, by John Lewis, Andrew Aydin, and Nate Powell (Top Shelf/IDW)
  • Best Graphic Album—New: Ruins, by Peter Kuper (SelfMadeHero)
  • Best Graphic Album—Reprint: Nimona, by Noelle Stevenson (Harper Teen)
  • Best Adaptation from Another Medium: Two Brothers, by Fábio Moon and Gabriel Bá (Dark Horse)
  • Best U.S. Edition of International Material: The Realist, by Asaf Hanuka (BOOM! Studios/Archaia)
  • Best U.S. Edition of International Material—Asia: Showa, 1953–1989: A History of Japan, by Shigeru Mizuki (Drawn & Quarterly)
  • Best Archival Collection/Project—Strips: The Eternaut, by Héctor Germán Oesterheld and Francisco Solano Lòpez, edited by Gary Groth and Kristy Valenti (Fantagraphics)
  • Best Archival Collection/Project—Comic Books: Walt Kelly’s Fairy Tales, edited by Craig Yoe (IDW)
  • Best Writer: Jason Aaron, Southern Bastards (Image), Men of Wrath (Marvel Icon), Doctor Strange, Star Wars, Thor (Marvel)
  • Best Writer/Artist: Bill Griffith, Invisible Ink: My Mother’s Secret Love Affair with a Famous Cartoonist (Fantagraphics)
  • Best Penciller/Inker or Penciller/Inker Team: Cliff Chiang, Paper Girls (Image)
  • Best Painter/Multimedia Artist: Dustin Nguyen, Descender (Image)
  • Best Cover Artist: David Aja, Hawkeye, Karnak, Scarlet Witch (Marvel)
  • Best Coloring: Jordie Bellaire, The Autumnlands, Injection, Plutona, Pretty Deadly, The Surface, They’re Not Like Us, Zero (Image); The X-Files (IDW); The Massive (Dark Horse); Magneto, Vision (Marvel)
  • Best Lettering: Derf Backderf, Trashed (Abrams)
  • Best Comics-Related Periodical/Journalism: Hogan’s Alley, edited by Tom Heintjes (Hogan’s Alley)
  • Best Comics-Related Book: Harvey Kurtzman: The Man Who Created Mad and Revolutionized Humor in America, by Bill Schelly (Fantagraphics)
  • Best Academic/Scholarly Work: The Blacker the Ink: Constructions of Black Identity in Comics and Sequential Art, edited by  Frances Gateward and John Jennings (Rutgers)
  • Best Publication Design: Sandman Gallery Edition, designed by Josh Beatman/Brainchild Studios (Graphitti Designs/DC)
  • Hall of Fame: Judges’ Choices: Carl Burgos, Tove Jansson • Voters’ Choices: Lynda Barry, Rube Goldberg, Matt Groening, Jacques Tardi
2017 Eisner Awards (for works published in 2016)
  • Best Short Story: “Good Boy,” by Tom King and David Finch, in Batman Annual #1 (DC)
  • Best Single Issue/One-Shot: Beasts of Burden: What the Cat Dragged In, by Evan Dorkin, Sarah Dyer, and Jill Thompson (Dark Horse)
  • Best Continuing Series: Saga, by Brian K. Vaughan and Fiona Staples (Image)
  • Best Limited Series: The Vision, by Tom King and Gabriel Walta (Marvel)
  • Best New Series: Black Hammer, by Jeff Lemire and Dean Ormston (Dark Horse)
  • Best Publication for Early Readers (up to age 8): Narwhal: Unicorn of the Sea, by Ben Clanton (Tundra)
  • Best Publication for Kids (ages 9-12): Ghosts, by Raina Telgemeier (Scholastic)
  • Best Publication for Teens (ages 13-17): The Unbeatable Squirrel Girl, by Ryan North and Erica Henderson (Marvel)
  • Best Humor Publication: Jughead, by Chip Zdarsky, Ryan North, Erica Henderson, and Derek Charm (Archie)
  • Best Anthology: Love Is Love, edited by Sarah Gaydos and Jamie S. Rich (IDW/DC)
  • Best Reality-Based Work: March (Book Three), by John Lewis, Andrew Aydin, and Nate Powell (Top Shelf)
  • Best Graphic Album—New: Wonder Woman: The True Amazon by Jill Thompson (DC Comics)
  • Best Graphic Album—Reprint: Demon, by Jason Shiga (First Second)
  • Best U.S. Edition of International Material: Moebius Library: The World of Edena, by Jean “Moebius” Giraud et al. (Dark Horse)
  • Best U.S. Edition of International Material—Asia: The Art of Charlie Chan Hock Chye, by Sonny Liew (Pantheon)
  • Best Archival Collection/Project—Strips (at least 20 years old): Chester Gould’s Dick Tracy, Colorful Cases of the 1930s, edited by Peter Maresca (Sunday Press)
  • Best Archival Collection/Project—Comic Books (at least 20 Years Old): The Complete Wimmen’s Comix, edited by Trina Robbins, Gary Groth, and J. Michael Catron (Fantagraphics)
  • Best Writer: Brian K. Vaughan, Paper Girls, Saga (Image)
  • Best Writer/Artist: Sonny Liew, The Art of Charlie Chan Hock Chye (Pantheon)
  • Best Penciller/Inker or Penciller/Inker Team: Fiona Staples, Saga (Image)
  • Best Painter/Multimedia Artist (interior art): Jill Thompson, Wonder Woman: The True Amazon (DC); Beasts of Burden: What the Cat Dragged In  (Dark Horse)
  • Best Cover Artist (for multiple covers): Fiona Staples, Saga (Image)
  • Best Coloring: Matt Wilson, Cry Havoc, Paper Girls, The Wicked + The Divine (Image); Black Widow, The Mighty Thor, Star-Lord (Marvel)
  • Best Lettering: Todd Klein, Clean Room, Dark Night, Lucifer (Vertigo/DC); Black Hammer (Dark Horse)
  • Best Comics-Related Periodical/Journalism:  The A.V. Club comics coverage, including Comics Panel, Back Issues, and Big Issues, by Oliver Sava et al., www.avclub.com
  • Best Comics-Related Book: Krazy: George Herriman, A Life in Black and White, by Michael Tisserand (Harper)
  • Best Academic/Scholarly Work: Superwomen: Gender, Power, and Representation, by Carolyn Cocca (Bloomsbury)
  • Best Publication Design: The Art of Charlie Chan Hock Chye, designed by Sonny Liew (Pantheon)
  • Best Webcomic: Bird Boy, by Anne Szabla, http://bird-boy.com
  • Best Digital Comic: Bandette, by Paul Tobin and Colleen Coover (Monkeybrain/comiXology), https://www.comixology.com/Monkeybrain/comics-publisher/93-0
  • Hall of Fame: Judges’ Choices: Milt Gross,  H. G. Peter, Antonio Prohias, Dori Seda • Voters’ Choices: Gilbert Hernandez, Jaime Hernandez, George Pérez, Walt Simonson, Jim Starlin
2018 Eisner Awards (for works published in 2017)
  • Best Short Story: ”A Life in Comics: The Graphic Adventures of Karen Green,” by Nick Sousanis, in Columbia Magazine (Summer 2017)
  • Best Single Issue/One-Shot:  Hellboy: Krampusnacht, by Mike Mignola and Adam Hughes (Dark Horse)
  • Best Continuing Series: Monstress, by Marjorie Liu and Sana Takeda (Image)
  • Best Limited Series: Black Panther: World of Wakanda, by Roxane Gay, Ta-Nehisi Coates, and Alitha E. Martinez (Marvel)
  • Best New Series: Black Bolt, by Saladin Ahmed and Christian Ward (Marvel)
  • Best Publication for Early Readers (up to age 8): Good Night, Planet, by Liniers (Toon Books)
  • Best Publication for Kids (ages 9–12): The Tea Dragon Society, by Katie O’Neill (Oni)
  • Best Publication for Teens (ages 13-17): Monstress, by Marjorie Liu and Sana Takeda (Image)
  • Best Humor Publication: Baking with Kafka, by Tom Gauld (Drawn & Quarterly)
  • Best Anthology: Elements: Fire, A Comic Anthology by Creators of Color, edited by Taneka Stotts (Beyond Press)
  • Best Reality-Based Work: Spinning, by Tillie Walden (First Second)
  • Best Graphic Album—New: My Favorite Thing Is Monsters, by Emil Ferris (Fantagraphics)
  • Best Graphic Album—Reprint: Boundless, by Jillian Tamaki (Drawn & Quarterly)
  • Best Adaptation from Another Medium: Kindred, by Octavia Butler, adapted by Damian Duffy and John Jennings (Abrams ComicArts)
  • Best U.S. Edition of International Material: Run for It: Stories of Slaves Who Fought for the Freedom, by Marcelo D’Salete, translated by Andrea Rosenberg (Fantagraphics)
  • Best U.S. Edition of International Material—Asia: My Brother’s Husband, vol. 1, by Gengoroh Tagame, translated by Anne Ishii (Pantheon)
  • Best Archival Collection/Project—Strips: Celebrating Snoopy, by Charles M. Schulz, edited by Alexis E. Fajardo and Dorothy O’Brien (Andrews McMeel)
  • Best Archival Collection/Project—Comic Books: Akira 35th Anniversary Edition, by Katsuhiro Otomo, edited by Haruko Hashimoto, Ajani Oloye, and Lauren Scanlan (Kodansha)
  • Best Writer: TIE: Tom King, Batman, Batman Annual #2, Batman/Elmer Fudd Special #1, Mister Miracle (DC) • Marjorie Liu, Monstress (Image)
  • Best Writer/Artist: Emil Ferris, My Favorite Thing Is Monsters (Fantagraphics)
  • Best Penciller/Inker or Penciller/Inker Team: Mitch Gerads, Mister Miracle (DC)
  • Best Painter/Multimedia Artist (interior art): Sana Takeda, Monstress (Image)
  • Best Cover Artist: Sana Takeda, Monstress (Image)
  • Best Coloring: Emil Ferris, My Favorite Thing Is Monsters (Fantagraphics)
  • Best Lettering: Stan Sakai, Usagi Yojimbo, Groo: Slay of the Gods (Dark Horse)
  • Best Comics-Related Periodical/Journalism:  The Comics Journal, edited by Dan Nadel, Timothy Hodler, and Tucker Stone, tcj.com (Fantagraphics)
  • Best Comics-Related Book: How to Read Nancy: The Elements of Comics in Three Easy Panels, by Paul Karasik and Mark Newgarden (Fantagraphics)
  • Best Academic/Scholarly Work: Latinx Superheroes in Mainstream Comics, by Frederick Luis Aldama (University of Arizona Press)
  • Best Publication Design: Akira 35th Anniversary Edition, designed by Phil Balsman, Akira Saito (Veia), NORMA Editorial, and MASH•ROOM (Kodansha)
  • Best Digital Comic: Harvey Kurtzman’s Marley’s Ghost, by Harvey Kurtzman, Josh O’Neill, Shannon Wheeler, and Gideon Kendall (comiXology Originals/Kitchen, Lind & Associates)
  • Best Webcomic: The Tea Dragon Society, by Katie O’Neill, teadragonsociety.com (Oni Press)
  • Hall of Fame: Judges’ Choices: Carol Kalish, Jackie Ormes • Voters’ Choices: Charles Addams, Karen Berger, Dave Gibbons, Rumiko Takahashi